Pierwsze wzmianki o Cechu datuje się z roku 1887. Zwał się wtedy „Cechem Przemysłu i Rzemiosła”.
Protokóły z posiedzeń zarządu datuje się aż do 1936 roku. Po tym roku brak jakichkolwiek wiadomości o działalności. W latach powojennych rzemieślnicy wronieccy przynależeli do Cechu w Szamotułach, a w późniejszym terminie do Czarnkowa.
W dniu 15 maja 1982 roku na zebraniu Środowiska Rzemieślniczego obecnych było 94 rzemieślników. Delegacja członków w składzie: Stanisław Spychała, Franciszek Haak, Antoni Spychała, Leon Hoffmann udali się do Cechu w Wągrowcu, aby przygotować preliminarz budowy Rzemieślniczego Domu Kultury. Rzemieślnicy wronieccy zdeklarowali się, aby wpłacić na budowę od 500,00 do 1000,00 złotych, a niektórzy nawet wyższe kwoty. Zebraniu przewodniczył Franciszek Haak.
W roku 1975 przy Cechu powstał Zespół Instrumentalno-Wokalny „KOŁODZIEJE” z inicjatywy krawca Stanisława Ratajczaka. Rzemieślniczy Dom Kultury powstawał równocześnie z Kręgielnią, która była jednym obiektem. Członkowie Cechu byli również członkami klubu kręglarskiego.
Dom Rzemiosła i Kręgielnia wybudowane przez rzemieślników znajdowały się przy ulicy Leśnej, obecnie na tym terenie zlokalizowany jest Hotel Olympic.
W dniu 26 listopada 1982 roku zostało zwołane Zebranie Walno-Założycielsko-Wyborcze i powstał Cech Rzemiosł Różnych we Wronkach.
W dniu 16 kwietnia 1984 roku odbyło się zebranie w Rzemieślniczym Domu Kultury w związku z dokończeniem budowy obiektu. Obiekt oddano do użytku 09.03.1985 roku.
Po ukończeniu budowy na 705-lecie Wronek rzemieślnicy wronieccy zorganizowali wystawę swych wyrobów.
W dniu 27.11.1986 roku odbyło się zebranie członków Cechu, na którym przedstawiono projekt sztandaru cechowego.
W dniu 3 maja 1987 roku, nastąpiło poświęcenie sztandaru cechowego w kościele parafialnym. Uroczystość zakończono zabawą taneczną.
Lata 1993 – 1996 to stagnacja i powolny zanik organizacji Cechowej we Wronkach doprowadziło do tego, że w 1996 roku pozostało niewielu rzemieślników. Chcieli oni ratować Cech rzemiosł Różnych we Wronkach i zaczęto zabiegać o pozyskanie z Urzędu Miasta i Gminy we Wronkach w rozliczeniu za Dom Rzemieślniczy i Kręgielnię, budynku po Spółdzielni Ogrodniczej.
W roku 1996 Cech zwrócił się do Urzędu Miasta i Gminy o przekazanie budynku przy ul. Krętej. W spotkaniu w UMiG, uczestniczyli członkowie Cechu: A. Spychała, K.Gaca, W.Jarysz, St. M. Spychała, M. Nawrot, B. Cepka, T. Czyż oraz wielu rzemieślników. Z ramienia władz miasta: burmistrz K. Michalak, B. Szymkowiak, I. Jabłoński oraz członkowie rady. W czasie spotkania nastąpiło porozumienie o przekazaniu budynku. Burmistrz K. Michalak przystąpił do przygotowania dokumentów.
W dniu 23.12.1997 roku nastąpiło podpisanie aktu notarialnego o przekazaniu budynku na rzecz Cechu po byłej Spółdzielni Ogrodniczej.
Z ramienia Cechu akt podpisali: Starszy Cechu – Kazimierz Gaca, Podstarszy Cechu – Marian Nawrot
Z ramienia Urzędu Miasta i Gminy: Burmistrz – Kazimierz Michalak, Członek Zarządu – W. Kudliński
Obiekt ten był zniszczony przez pożar i podlegał kapitalnemu remontowi. Duży wkład w odbudowę obiektu, finansowy jak i pracy własnej włożyli: M. Wrembel, K. Gaca, L. Matysiak, A. Spychała, St. M. Spychała, W. Jarysz, M. Spychała, M. Nawrot, R. Nawrot, A. Nawrot, P. Frank, M. Cepka, a wielu innych rzemieślników wsparło finansowo.
Wyremontowany budynek służy wronieckim rzemieślnikom do dziś.
W dniu 11.11.2004 roku nastąpiło poświęcenie „INSYGNI Cechowych”.
W 2008 r. Cech obchodził Jubileusz 25-lecia działalności. Podczas uroczystości Prezes WIRz dokonał aktu odznaczenia sztandaru HONOROWĄ odznaką rzemiosła.
W 2017 r. Cech obchodził Jubileusz 35-lecia działalności i 30-lecia nadania sztandaru.
Podczas uroczystości Wiceprezes WIRz dokonał aktu odznaczenia sztandaru Srebrnym Medalem im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla rzemiosła polskiego”.
Zrzeszeni w tutejszym Cechu w większości to rzemieślnicy, którzy szkolą uczniów w zawodach: ślusarz, operator obrabiarek skrawających, stolarz, dekarz, murarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, fryzjer, lakiernik samochodowy, blacharz samochodowy, mechanik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych, cukiernik, kucharz, elektryk oraz monter sieci i instalacji sanitarnych.
W Cechu obecnie jest zrzeszonych 47 rzemieślników w 15 zawodach.